Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 1000 kiracıya tahliye yazısı göndermesi Meclis gündeminde

Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sahibi olduğu konutlardaki yaklaşık 1000 civarındaki kiracıya tahliye yazısı gönderilerek, boşaltmaları istendi.

Ev fiyatların rekor kırdığı Antalya’da sürekli artan iç ve dış göç nedeniyle kiralık konut krizi derinleşerek büyümeye devam ediyor.

Sözcü’den İsmail Akın’ın aktardığına göre; CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sahibi bulunduğu taşınmazlarda kiracı olan yaklaşık 1000 civarında vatandaşa tahliye yazısı gönderilerek, buraları boşaltmalarının istenmesini, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy‘un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Milletvekili Cavit Arı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sahibi bulunduğu taşınmazlarda, yaklaşık 1000 civarında kiracı olarak ikamet eden vatandaşımıza, tahliye yazısı gönderilmiştir. Gönderilen yazıda kayıtlı taşınmaz için sözleşme ve meri mevzuat çerçevesinde 2024 yılı kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği, taşınmazların 31.12.2023 tarihi itibarıyla boşaltılması, boşaltılmaması halinde ise 2886 sayılı yasanın 5737 sayılı yasayla değişik 75. maddesine istinaden mülki amirlik maarifetiyle tahliyesinin sağlanacağı ifade edilmektedir.

“Vatandaşlarımız evlerinden atılma tehlikesiyle karşı karşıyadır”

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar göz önüne alındığında, TÜİK’e göre bile yıllık yüzde 61.53 oranında yüksek enflasyon ortamında, emeklilerimizin birçoğunun 7 bin 500 TL maaş aldığı ve asgari ücretin 11 bin 402 TL olduğu düşünüldüğünde, vatandaşlarımız evlerinden atılma tehlikesiyle karşı karşıya gelmektedir.

Bu insanların yerlerinden edilme amacı nedir? Ülkemizin genelinde kira oranlarının çok yüksek meblağlara ulaştığı bu oranın Antalya gibi büyükşehirlerde daha da yüksek olduğu düşünüldüğünde, bu insanların içine düşecekleri ekonomik-psikolojik durum hiç mi göz önünde bulundurulmamıştır” dedi

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı verdiği önergede, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan şu sorulara yanıt istedi:

“-Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından sahibi olduğu taşınmazlarda kiracı konumunda ikamet eden insanların çıkarılmasındaki amaç nedir?

-Bu taşınmazlarda ikamet eden vatandaşlarımız buraları boşalttığında bu taşınmazlar daha yüksek kiralar karşılığında mı kiraya verilecektir?

-Vatandaşlarımızdan boşaltmaları istenen taşınmazların satılması söz konusu mudur?

-Taşınmazları boşaltmaları istenen vatandaşlarımız çok düşük gelirleriyle bu yüksek kiraları nasıl karşılayacaklardır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x