Dünyanın En Korkunç Sesi 3D Yazıcı ile Yeniden Üretildi

15’inci yüzyılda Orta Amerika’da yaşayan bir halk olan Aztekler, savaş çağrısı olarak ‘Ölüm Düdüğü’ dedikleri bir ses kullanıyordu. ‘Aztek Ölüm Düdüğü’nün çıkardığı ses, 3D yazıcı kullanılarak yeniden üretildi.

Aztek Ölüm Düdüğü olarak bilinen tarihi bir eserden gelen ve “binlerce cesedin çığlığı” olarak tanımlanan ses, oldukça korkutucu.

Uzmanlar, modern teknolojiyi kullanarak Aztek Ölüm Düdüğü’nün unutulmaz notalarını 3D baskı ile yeniden canlandırdılar. Bu yeni düdükler, Meksika’da bir iskeletle birlikte bulunduğu bildirilen kafatası şeklindeki orijinal esere benziyor. Bu kafatası şeklindeki düdüğün, Aztek ritüellerinde önemli bir rol oynadığına inanılıyor.

3D baskılı Aztek Ölüm Düdüğü’nün bir gösterimi, bilimsel deneyleriyle tanınan Action Lab adlı bir YouTube kanalı aracılığıyla paylaşıldı. Video sunucusu James J. Orgill, “Bu, dünyanın en korkunç sesi olarak kabul ediliyor. İster inanın ister inanmayın, bu bir insan çığlığı değil. Ölüm düdüğünün çıkardığı ses doğuştan kalbinize korku salıyor” dedi.

İşte 3D yazıcı ile yeniden yapılan Aztek Ölüm Düdüğünün sesi 👇

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x