Fatih Altaylı, Mehmet Şimşek’in Kararı Hakkında Uyardı! Piyasayı Karıştıracaklar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son günlerde yüzde 25 kira sınırının kaldırılacağı yönündeki iddiaların yalanlandığı bir dönemde, 2024 zamları öncesinde tapu harçlarıyla ilgili yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Ancak, bu adımların beraberinde getirdiği vergi artışlarıyla ilgili tartışmalar gündemde.

Gazeteci Fatih Altaylı, Bakan Şimşek’in iletişim eksikliği ve açıklamaların netliği konusundaki eleştirilerde bulunarak özellikle Hafize Gaye Erkan olayına atıfta bulundu.

Altaylı, bu durumun vergi politikalarıyla ilgili belirsizliklere yol açabileceğini vurgulayarak Vergi Konseyi üyesi Rahim Ak’ın açıklamalarına yer verdi.

İşte Fatih Altaylı’nın gündem olan o sözleri;

‘Mehmet Şimşek’in bir iletişim sorunu var, daha doğrusu Hazine ve Maliye Bakanlığının iletişim sorunu var. Açıklamalar doğru şekilde yapılmıyor. Hafize Gaye Erkan faciasında bunu yaşadık. Bakan Şimşek’in söylediği tam da bakanın söylediği değilmiş. Gazeteci Rahim Ak’tan anlıyoruz.

Rahim Ak aynı zamanda Vergi Konseyi üyesi. Hangi vergi nasıl olacak buradaki tartışmalar orada yapılıyor. Fena işler de çıkarmıyorlar. Rahim Ak şunu yazdı, ‘Emlak vergilerinin artması söz konusu değil.

Olan şu, tapu harçlarına zam geliyor! Binde dört olan tapu harcının binde ikisi malı alandan diğeri malı satandan alınıyor. İkinci konutu alıyorsanız tapu harcınız binde 8 olacak. Üçüncü evi alıyorsanız tapu harcınız binde 16 olacak.

Bu satıcıdan ve alıcıdan eşit oranda alınacak bir vergi olduğu için kafa karışıklığı yaşanacak. Ben evi satanım, üçüncü evi alana sattığımda neden daha fazla vergi ödeyeyim. Bunlar başka cinlikleri çıkaracak. Piyasayı karıştıracaklar. İyi niyetli olanlar kazıklanacak. Vergiden kaçmak için uğraşanların hile yolları bulmasına zemin hazırlayabilir.’

Fatih Altaylı, sözlerini “Mehmet Şimşek’in daha net ve anlaşılır açıklamalar için kendisine iyi bir metin yazarı bulması gerektiği” vurgusuyla noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x