Odatv, Meclis kulislerinden bildiriyor: Saadet’in tezkere oyunu açıklıyoruz

Talha Özmen

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye‘deki görev süresini 2 yıl daha uzatan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Tezkereye 357 vekil kabul oyu verirken, 164 vekil ise hayır oyu verdi.

Tezkereye AKP, MHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi ve Deva Partisi evet oyu vereceğini açıklamıştı. Cumhuriyet Halk Partisi ise “yabancı askerlerin Türkiye’de bulunmasına” ilişkin madde gerekçesiyle hayır oyu verdi. Yeşil Sol Parti ise tezkerenin bölgedeki istikrara zarar vereceği görüşünü dile getirmişti.

SAADET-GELECEK GRUBU’NDA “SEHVEN” AÇIKLAMA

Tezkereye ilişkin partilerden yapılan açıklamalarda oyların hangi yönde kullanılacağı önceden açıklandı. Ancak Odatv’nin edindiği bilgiye göre Saadet Partisi-Gelecek Partisi grubundan “sehven” yapılan açıklama Saadet Partisi’nin tezkereye “Evet” dediği yönünde bir algı oluşturdu. Öyle ki yapılan haberlere de bu şekilde yansıtıldı.

SAADET’İN OYUNU ODATV AÇIKLIYOR

Odatv’nin Meclis kulislerinden ulaştığı bilgiye göre Saadet Partisi, tezkere oylamasında “Evet” oyu kullanmadı.

Tezkere içerisinde yer alan “yabancı askerlerin Türkiye’de bulunmasına” ilişkin madde gerekçesiyle çekimser kalan Saadet Partisi milletvekilleri oylamaya katılmadı.

SAADET SESSİZ KALDI

Saadet Partisi, konu hakkında hiçbir düzeltme açıklamasında bulunmadı.

Bir diğer kulis bilgisine göre Saadet Partisi’nin tezkereye “Evet” dediği zannedildiği için parti tabanından da tepkiler geldi.

Genel Merkez ise bu durumu il ve ilçe yönetimi toplantılarında açıklığa kavuşturarak taban tepkilerini dindirmeye çalışıyor.

Partideki sessizliğin sebebi ise Gelecek Partisi ile Saadet arasında bir çatışma yaratmamak olduğu öğrenildi.

İMZALANAN PROTOKOLDE GİZLİ MADDE

Odatv’nin edindiği bir başka bilgiye göre ise Saadet Partisi ve Gelecek Partisi arasında imzalanan “İttifak Protokolü”nde gözden kaçan bir madde de yer alıyor.

Buna göre iki parti, ayrı düştüğü konularda ortak açıklama ve görüş bildiriminde bulunmayacak, partiler kendi değerlendirmeleri doğrultusunda ayrı hareket edecekti.

Saadet-Gelecek grubunda yer alan bir isim de bu protokolü hatırlatarak Gelecek Partisi’nden “Tezkereye grup olarak ‘evet’ diyeceğiz” açıklamasının “sehven” yapıldığını belirtti.

SAADET CHP İLE AYNI GÖRÜŞTE

Öte yandan Saadet Partisi’nin, tezkere ile ilgili çekimser kaldığı “Yabancı askerlerin Türkiye’de bulunmasına” ilişkin madde sebebiyle CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da tezkereye “Hayır” diyeceklerini açıklamıştı.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x